Antropark vznikl jako součást webových stránek Akademe věd ČR v Brně v roce 2005.

 © Aktualizace Antropark 2014, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

 

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na stránky pro učitele

 

besedy  pro  školy, knihovny

a kulturní centra

 

 

 

 

Pro základní školy, gymnázia, ODBORNÉ ŠKOLY, VYSOKÉ ŠKOLY

realizujeme besedy na téma ILUSTRACE, PRAVĚK, LEONARDO DA VINCI a DOMÁCÍ MAZLÍČCI. Téma pravěk bylo upraveno a rozděleno do několika tématických celků přímo pro potřeby a požadavky škol, aby bylo možné co nejefektivnější začlenění do učebních osnov nejen přírodopisu, ale také dějepisu. Více informací o tématech naleznete v níže přiložených souborech ke stažení.

 

Knihovnám a kulturním centrům

nabízíme stejný výběr témat jako základním školám a navíc možnost přednášek pro širší veřejnost a univerzity třetího věku.

 

Besedy a přednášky jsou vedené přímo mistrem Liborem Balákem. Informace jsou podávány  poutavou formou a provázeny vlastním obrazovým i jiným vhodným materiálem. Povídání vždy přizpůsobujeme věku posluchačů a momentální situaci.

Napište nám, rádi k Vám přijedeme a setkáme se s Vašimi dětmi, studenty či dospělými posluchači. Více informací naleznete v přiložených materiálech.

 

 

 

Ke stažení

 

 

 

 

Informace o tématech, ceně, počtu dětí aj.

 

 

 

 

 

 Libor Balák - profesní profil

 

 

 

 

 

Pozvánka - téma "Obrázky, které vyprávějí"

 

 

 

Pozvánka - téma "Za minulostí Země"

 

 

 

Pozvánka - téma "Do světa dávných lidí"

 

 

 

Pozvánka - téma "Leonardo da Vinci"

 

 

 

Pozvánka - téma "O čem domácí mazlíčci přemýšlejí"

 

 

 

Pozvánka - téma "Alfons Mucha"

 

 

 

 

 

Napsali  o  nás a fotky z besed

 

 

 

 

Přednáška pro studenty antropologie v Dolních Věstonicích

 

 

Knihovna Tišnov

V měsíci dubnu se uskutečnila v dětském oddělení beseda s tišnovským výtvarníkem, malířem a ilustrátorem Liborem Balákem.

Autor je častým návštěvníkem a velkým příznivcem naší knihovny. Nejednou pro děti připravil výtvarnou perličku. V rámci projektu na podporu čtenářství Knihy mého srdce vytvořil s dětmi výzdobu v podobě pohádkového vláčku nebo starého tajemného hradu. Pro nejmenší čtenáře nakreslil deníček Pohádkový list malého čtenáře. S velkým nadšením v dětském oddělení instaloval výstavu Svět hraček a Legendy oblohy a ochotně čtenářům povyprávěl o zkušenostech se svým koníčkem - modelařinou. Velmi rád se s dětmi setkává i na besedách a je vždy snadné najít pro zvídavé žáky zajímavé téma. Pro tento školní rok připravil čtvrtým a pátým třídám povídání Za podobou dávných lidí a Obrázky, které vyprávějí. Žáci v průběhu besedy načerpali řadu překvapivých informací, které doprovázely ukázky autorových obrazů. Čas, který s ním strávili, rychle utekl a děti se s ním nerady rozcházely. Určitě si ani příště nenechají ujít příležitost osobního setkání a opět přijdou pobesedovat.

Za dětské oddělení Měk Tišnov Marie Šikolová

 

         

 

 

         

 

 

 

 

Knihovna Boskovice

 

Žáci pátých tříd se setkali s knižním ilustrátorem a malířem Liborem Balákem. Pan Libor Balák měl v dětském oddělení dvě besedy ve čtvrtek 9. 5. Jedna beseda měla téma Knižní ilustrace a druhá téma Pravěk. Společně s manželi Balákovými přijela z Tišnova i agama Gulliver. Vyprávění o práci knižního ilustrátora a milovníka pravěku, které proběhlo pod přísným Gulliverovým dohledem, se nám všem moc líbilo.

 

Vedoucí knihovny Kuřim Miroslava Jurdičová

 

         

 

 

         

 

Další fotografie z akce zde

 

 

ZŠ Rudíkov

Dne  14.11. 2013 proběhla v učebně fyziky  na ZŠ  L. Svobody v Rudíkově velmi zajímavá přednáška s malířem Liborem Balákem a jeho ženou, která jej  doprovázela i se zároveň podílela na cyklu  přednášek  na téma PRAVĚK . Přednáškový cyklus byl rozdělen na dva bloky.

 

Besedy v rudíkovské škole byly sestaveny jako zcela nové, na míru školským osnovám se zvláštním zaměřením na minulost člověka.  První přednáška byla pro starší děti 6. – 9. tříd, druhá pro děti mladší 4. – 5. tříd. Starší žáci se dozvěděli spoustu nového o člověku a jeho kulturách od jeho vzniku po současnost, přičemž se vycházelo z multidisciplinární koncepce, tj. sledovat téma z více oborů. Přednáška svým časovým limitem mohla pochopitelně pootevřít jen základní nástin různých oborů a tématu, takže je možné považovat besedu jako možné pozvání za dalším materiálem v muzeích, na internetu nebo v literatuře. Podobně tomu bylo i v besedě pro mladší žáky, která však byla koncipovaná v kratším časovém úseku minulosti lidstva. 

Beseda byla   podávána poutavou formou a provázena obrazovým materiálem. Povídání bylo přizpůsobené k  věku dětí i momentální situaci.

 

Ještě chci zdůraznit , že besedy tohoto typu mají za úkol dostat k dětem nejzákladnější informace, stát se dotekem se světem skutečné vědy a omezit vliv starých či zmatečných představ, které ze setrvačnosti zůstávají v obecném povědomí, toto si myslím že tato zajímavá beseda více než splnila. Osobně jako nezávislého pozorovatele mne překvapil zájem 4. - 5. ročníku o tuto besedu.   Což bylo možno vypozorovat i z otázek pokládaných malíři Liboru Balákovi.  A   jsem přesvědčen  , že za celou školu můžu za takto koncipovanou  přednášku pro žáky ZŠ L. Svobody v Rudíkově manželům Balákovým co nejsrdečněji poděkovat a popřát jim mnoho úspěchů nejen v práci, ale i v osobním životě.

Celý text si můžete přečíst   zde     

Mgr.  Jan  Knotek

 

         

 

         

 

 

 

ZŠ Mladějovice

 

         

 

Knihovna Hroznětín

         

         

 

Knihovna Kuřim

 

         

 

Další fotografie z akce zde

 

 

Přednáška pro studenty antropologie v Dolních Věstonicích ..... článek a foto zde

 

 

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na stránky pro učitele

 

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

© Aktualizace Antropark 2014, Autor a ilustrace © Libor Balák