Antropark vznikl jako součást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005.

© Aktualizace Antropark 2015, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák:    antropark@seznam.cz

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na přehled novinek

 

 

 

 

Výstavy  v  Praze  2015

 

 

V současné době je možné u nás vidět úplně nové obrazové rekonstrukce Libora Baláka ve dvou expozicích.

Předně je to výstava VELKÁ MORAVA A POČÁTKY KŘESŤANSTVÍ na Pražském hradě, kde je k vidění velkoplošná zvětšenina olejomalby rekonstrukce lokality Mikulčic. Další zajímavou rekonstrukcí jsou pak oděvy muže a ženy z vyšší vrstvy. Jedná se o putovní výstavu, která do Prahy přichází z Brna.

Rekonstrukce staromoravských Mikulčic je otevřením tématu rekonstrukce této známé jihomoravské lokality. Na podkladech pro obraz se podílelo mnoho specialistů z AV a MZM. Příprava rekonstrukce časově podstatně přesáhla samotnou malbu, která se v průběhu realizace ještě několikrát měnila. Určitě bude stát za písemný komentář jako klasické detektivní pátrání. Na výstavě je také nainstalovaná velkoplošná interaktivní obrazovka s obrazem rekonstrukce Mikulčic. Autorem této audiovizuální prezentace je výtvarník Stanislav Krčmař, který zpracoval obraz rekonstrukce Mikulčic tak, aby si sám návštěvník výstavy mohl pomocí snadného ovládání digitálně otevírat další a další data z minulosti života našich dávných předků přímo v obraze. Takže můžeme říci, že zde se objevují možnosti soudobé muzejní a expoziční prezentace moderní rekonstrukce i v hávu 21. století.

         

 

V Praze běží taktéž výstava s názvem KÁMEN V PRAVĚKU, tentokráte v expozici Muzea hlavního města Prahy v zámeckém areálu Ctěnice. Na výstavě spatříte hned tři velkoplošné zvětšeniny nových obrazů s tématikou neolitu a halštatu.

Podklady obrazů pro Muzeum hlavního města Prahy se shromažďovaly sice s velkým předstihem, ale konečný přípravný finiš byl tradičně náročný. Prostě na některé materiály se v tomto směru nesáhlo 70 let. Jako odborný konzultant byl pro tento projekt Liborem Balákem vybrán archeolog a vysokoškolský pedagog Martin Golec, který se poslední roky navíc věnuje studiu etnologie a paleoetnologie. Na obrazech představená tématika halštatu i propojení člověka, kamene, skály i podzemního světa, plného někdejšího mysticismu, má rozhodně svůj romantický náboj v každé době.

 

Třetí výstavou je expozice Hroby barbarů, umístěná v Praze na Florenci v Muzeu hlavního města Prahy. Můžete zde vidět obrazové rekonstrukce, které vznikly již v roce 2011 ve spolupráci s pracovníky Muzea hlavního města Prahy a archeologického pracoviště Labrys. Výstava má nápadité architektonické řešení s nejedním zajímavým překvapením. Přivádí nás na území Prahy do doby před 15ti stoletími, kdy se zde prolínají nejrůznější kulturní vlivy, odrážející dramatické události své doby.

 

Více informací naleznete na:

http://www.kulturanahrade.cz/srv/www/content/pub/cs/vystavy/archiv/vystava-velka-morava-a-pocatky-krestanstvi-555.shtml

http://www.muzeumprahy.cz/2060-kamen-v-praveku/

http://labrys.cz/2015/05/vystava-hroby-barbaru-v-muzeu-hl-mesta-prahy/

 

         

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na přehled novinek

 

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

© Aktualizace Antropark 2015, Autor a ilustrace © Libor Balák