Antropark vznikl jako součást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005.

© Aktualizace Antropark 2013, Autor a ilustrace © Libor Balák

Kontakt - Libor Balák:    antropark@seznam.cz

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na výběr zpráv

 

Zpráva  za  leden 2013

 

 

Ve zkratce

Beze sporu největší lednovou událostí bylo otevření archeoparku ve Všestarech, které bylo spojené s vernisáží v tamní trvalé expozici. Součástí expozice je právě dlouho připravovaná Hradecká epopej, vytvořená Liborem Balákem a koncipovaná jako obrazový průvodce časem. Účast byla hojná, ohlasy nadšené, co si přát víc.

Další zákusek si mohli příznivci Libora Baláka vychutnat v podobě nového románu,  „Dobyvatelé zapovězené země“, který začal se začátkem nového roku pravidelně vycházet. Na rozdíl od předchozích Katáriů vznikají k němu ilustrace nikoli dodatečně po zveřejnění  celé knihy, ale jen s malou prodlevou v průběhu publikování.

Tento měsíc byl bohatý i na žádosti o svolení k užití obrazů. Přišly hned 4 a rovnou z různých koutů světa. Sešli se nám žadatelé z Francie, Německa, USA a abychom nebyli pozadu, tak i z naší republiky. Ne všem jsme svolení udělili, ale zájem samozřejmě potěší.

Novinkou je rovněž vzdělávací projekt pro žáky základních škol, který je nyní ve své testovací fázi.

Hlavní událostí interně pracovního charakteru je množství práce odvedené na přijetí jiných nových alternativ financování Antroparku. Proběhla už konkrétní jednání a už existují některé reálné možnosti. Která z nich bude nakonec ta skutečně účinná, je však až věcí postupné orientace. Zatím lze říci, že další financování Antroparku je možné očekávat od různých projektů, které se budou muset realizovat paralelně. Tím se sice okamžitá a aktuální odezva zpomalí, ale minimalizuje se tak riziko případného kolapsu v případě, že vznikne problém u některého dílčího projektu. Tedy cesta nic moc pod heslem „Utáhněte opasky a směřujte ke šťastným zítřkům lidstva“.

 

Společenské události

Slavnostní otevření archeoparku ve Všestarech spojené s vernisáží 15. 1. 2013. Veřejnosti přístupný bude komplex od 19. l. 2013.

Nový archeopark ve Všestarech s oficiálním názvem Centrum experimentální archeologie Všestary v sobě snoubí prvky skanzenu, archeoparku či pravěké vesničky v přírodním exteriéru s expozicí muzea ve dvoupatrové budově. Přízemí je věnováno archeologickým nálezům z pravěkých dolů či hrobů, první patro pak ožívá modelem pravěké krajiny a třetí je věnováno uvedení artefaktů do skutečného života. A právě zde našel své uplatnění nový cyklus velkoplošných, tabulových rekonstrukcí Libora Baláka s názvem Hradecká epopej.

Více o celé akci i s fotografiemi najdete na http://www.anthropark.wz.cz/vsestary.htm

 

Novinky v Antroparku

 

 

Četba na pokračování

 

projekty, svolení

 

nová doba

To nejdůležitější je, že pro Antropark se od podzimu loňského roku hledají nové možnosti financování. Pro nezasvěcené zopakujeme, že rekonstrukce samy nebyly nikdy ve své historii finančně soběstačné, příslušné instituce je povětšinou odmítají hradit. Za éry Zdeňka Buriana proto vznikaly narychlo vytvořené ilustrace, které se nemohly více věnovat výchozím informacím. Ale alespoň tak pro ně knižní trh vytvořil jakési podmínky. Když už polygrafický průmysl není dnes schopen vytvořit takovou příležitost, několik posledních let vytvářela takovéto nahodilé pracovní příležitosti přímo muzea. Ale i zde se podmínky rychle mění institucionalizací a všeobecným kostnatěním a to vše poznamenáno ještě navíc krizí. Proto je třeba hledat nové cesty a mimo to zkoušet i staré. Snad se společnost příliš nezměnila a najde se vstřícný sponzor, mecenáš, muzeum, univerzita, manažér  či agentura. Vyzkoušeli jsme si možnost domluvit si přímo výdělečnou akci, která by byla pro vystavovatele atraktivní a je už vyzkoušená. Ano, koneční vystavovatelé souhlasí, ale bez investice, tedy bez agentury, která zajistí investice a hlavně to nejdůležitější – reklamu, není možná ani rána. A najít takovou seriozní a schopnou agenturu jen přes samotné vyhledávače se zatím jeví jako značně obtížný oříšek. Ale neházíme flintu do žita ani nesedíme se založenýma rukama a to je hlavní.

 

The lord of the world (the first pictorial reconstructional project of Antropark, 1998)

Zpět na domovskou stránku Antroparku

Zpět na výběr zpráv

 

 

Kontakt - Libor Balák:  antropark@seznam.cz

© Aktualizace Antropark 2013, Autor a ilustrace © Libor Balák